0 (312) 473 36 32 Pzt.-Cumartesi, 08:30 - 20:30
info@mavizemin.com Bilgi için e-posta yollayınız.
Cevizlidere Mah, Çankaya/Ankara
İletişime Geçin
toggle menu
0 (312) 473 36 32 Pzt.-Cumartesi, 08:30 - 20:30
info@mavizemin.com Bilgi için e-posta yollayınız.
Cevizlidere Mah, Çankaya/Ankara
İletişime Geçin
toggle menu

Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz soruların cevabını Sıkça Sorulan Sorular
sayfamızda bulabilirsiniz.

We Are Looking For:

Neden Pvc Zemin Kaplama

1. Pvc zemin kaplamaları nasıl uygulanmaktadır?

   Uygulamanın yapılacağı zemin temizlenir, primer (birinci kat) astar zemine uygulanır. Sonraki aşama self levelling (kendiliğinden yayılan ) şap malzemesinin uygulanmasıdır. Bu aşamada bu malzeme zemine atılır ve mala yardımıyla düzeltilerek minimum bir gün bekletilir. Bu sayede zemindeki eğim farklıkları giderilir ve uygulamanın yapılacağı zemin düz bir hale getirilir.

   Ertesi gün kaliteli malzemeden üretilen pvc döşeme mekan boyutlarında kesilir, daha sonra malzemenin orijinal yapıştırıcısı zemine uygulanır, ardından zemin döşemesi yapılır. Birleşim yerleri ve derzler aynı renk pvc fitille kaynatıldıktan sonra duvara 10 cm dönüşlü pvc süpürgelik yapıştırılır ve uygulama tamamlanır.


2. Pvc zemin kaplamanın maliyeti hakkında bilgi verir misiniz?

   Pvc zemin kaplaması ve uygulama sırasında gerekli olan yapıştırıcı, astar ve şap malzemesi gibi ürünler dahil metrekare fiyatları 9€ ile 30€ arasında değişmektedir.


3. Pvc zemin kaplamanın insan sağlığına ve çevreye ne gibi etkileri vardır?

   İnsan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi olmayan Pvc malzemeden üretilen zemin kaplamaları, geri dönüştürülebilir olması açısından çevre dostu bir malzemedir. Aynı zamanda antibakteriyel ve antistatik olması sayesinde hastane, klinik gibi sağlık kuruluşlarında, çocuk parklarında, ana okulların da sıklıkla tercih edilmektedir.


4. Zemin döşemede Pvc mi parke mi tercih etmeliyim?

   Pvc zemin kaplamasının parke uygulamasına göre avantajları şunlardır:

  • Daha kolay temizlenebilir.
  • Uzun ömürlüdür.
  • Yürürken ses yapmaz.
  • Antistatik özelliği sayesinde statik elektriklenmeden oluşan çarpılma gibi sorunlar yaşanmaz. Bu özellik aynı zamanda elektronik eşyaların da ömürlerini uzatır.
  • Renk, desen ve çeşit gamı çoktur.

5. Pvc zemin kaplama su geçirir mi?

   Suya karşı dayanıklı malzemeden üretildiği için banyoda kullanılan modellerimiz de mevcuttur. Parke uygulamasına karşı bir diğer avantajı da suya karşı daha fazla dirençli olmasıdır.


6. Pvc zemin kaplamanın en önemli avantajları nelerdir?

   Bakım maliyetinin olmaması, uzun ömürlü olması, kolaylıkla uygulanabilmesi, maliyetinin düşük olması, okul, hastane, kamu binaları gibi yoğun trafikli yerlerde yüksek direnç göstermesi, antikbakteriyel ve antistatik yapısı, deprem yönetmeliğine uygun olarak binalara yük bindirmemesi Pvc kaplamanın en önemli avantajlarındandır.

7. Pvc zemin kaplama çocuk sağlığına uygun mudur?

   Çocuklu ya da evcil hayvan barındıran ailelerin Pvc zemin kaplamayı tercih etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Dikkat edilirse kreşlerde ve anaokullarda özellikle bu malzeme tercih edilmektedir. Pvc malzemenin tozu bünyesine hapsetmesi sayesinde, astım ya da bronşit hastalığı olan çocukların odalarında Pvc zemin malzemesi kullanımı doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.


8. Kullandığınız malzeme TSE onaylı mıdır?

   Pvc zemin kaplama malzemeleri Avrupa’dan ithal edildiği için CE, İSO 9001, İSO 14001 belgelerine sahiptir ve bu belgeler TÜRKAK onaylıdır.


9. Ürünlerinizin ve uygulamanızın garantisi var mı?

   Ürünlerimiz 20 yıl fabrika garantilidir. Uygulama aşamasında bizden kaynaklı hatalar olması durumunda ücretsiz bir şekilde gerekli tamirat ve uygulama işlemini yapmaktayız.


10. Pvc zemin kaplama malzemelerinin kullanım ömrü kaç yıldır?

   Ürünlerimizin ortalama kullanım ömrü 20 yıldır ancak kullanım va bakım şartlarına uyulursa bu süre 30 yıla kadar çıkabilir.


11. Pvc zemin kaplama dayanıklı mıdır?

   Ürünlerimizin özellikle yoğun trafikli alanlarda kullanılması ve fabrika tarafından verilen garanti süresi, ürünlerimizin ne kadar dayanıklı olduğunu göstermektedir.


12. Ödeme konusunda ne gibi kolaylıklar sunuyorsunuz? http://www.mavizemin.com/

   Ödemeler genel olarak siparişle birlikte %15 nakit, kalan kısım için 30 - 60 - 90 gün vadelerde çeklerle yapılmaktadır.  https://pvckaplama.org/

13. Pvc zemin kaplama dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılıyor mu?

   Pvc zemin kaplama malzemeleri, Türkiye’de ve dünyada yoğunlukla kullanılmaktadır. Sadece Türkiye’de yılda yaklaşık 4 milyon m2 uygulanmaktadır ve diğer zemin kaplamalarına göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunda antistatik ve anti bakteriyel olmasının, kolay temizlenebilir olmasının, desen ve renk alternatifinin çok oluşunun payı büyüktür.     http://www.antistatikzeminkaplama.net/

EPOKSİ UYGULAMASI YAPTIRILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Epoksi zemin kaplamasın da dikkat edilmesi gerekenler

 Epoksi uygulaması yapılırken önce Zeminin epoksi ye uygun olup olmadığı kontrol edilir.
 Beton kalitesinin en az C 25 olması gerekir.
Alt beton ne kadar dayanıklı olursa epoksi nin dayanımı da o kadar güçlü olur.
    Epoksi uygulaması yapılacak alanın nemden kirden ve yağdan arındırılması gerekir. Nem ve Yağın üstüne epoksi uygulanmaz.
     Epoksi kullanım alanına göre 3 farklı şekilde uygulanır. Pürüzsüz yüzey- kaymaz yüzey- Boya.
     Epoksi malzemelerinin belgelerinin olup olmadığını kontrol ediniz.
     Epoksi de fiyat alırken en önemlisi kullanılacak malzemelerin örneğin astarın m2 ye ne kadar uygulanacağı
Ara katın m2 ne kadar uygulanacağı ve
Son katın m2  kaç kg uygulanacağını yazılı olarak alın ve gelen malzemelerin irsaliyesini muhakkak kontrol ediniz.
    Örneğin Kaymaz yüzey Epoksi de Yaklaşık sarfiyat
 Astar 500 gr
 Ara kat 400 gr
 Son kat 600 gr olmalıdır. (sağlam kaliteli uzun ömürlü olması için dikkat ediniz. )
Not: Yukarı da verdiğim değerlerin yarısı ile de uygulama bitirilebilir.(Fiyat olarak düşük olmasının sebebi de budur)
Detaylı bilgi için       http://www.antistatikzeminkaplama.net/urunler.php  i ziyaret ediniz.
Detaylı bilgi için       www.pvckaplama.org  
ESD İLETKEN KONDAKTİF ZEMİNLER NASIL DÖŞENMELİDİR?

 İki tür zemin kaplama malzemesi vardır.
Karo pvc zeminler
rulo pvc zeminler
Karo malzemelerde bakır döşenirken mutlaka her karonun altına gelecek şekilde döşenmeli dir.
kullanılacak olan yapıştırıcı iletken condaktif yapıştırıcı olmaz ise karo malzeme iletken özelliği göstermez

ESD Zemin nedir ?

Pvc zemin kaplama ürünlerinden olan esd zeminiletken zemin , condaktif zemin ya da antistatik zemin diye adlandırılır.

Elektrostatik yük boşaltmadır. (elektro statik deşarj)

İnsan üzerindeki durgun elektriği toprağa ileten sistemlere denir.

Statik, iki yüzey arasında yükün oluşmasıdır. Yüzeylerin birbirine sürtünmesiyle ortaya çıkar ve bu,bir yüzeyde fazla elektron ve diğer yüzeyde eksiklik ile sonuçlanır.

 

Üretilen voltaj ve akım seviyeleri çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Kişinin büyüklüğü, aktivite seviyesi, deşarjın yapıldığı nesne ve elbette havanın nemi. Bunların hepsi belirgin bir etkiye sahiptir, bu nedenle meydana gelecek deşarjların tam boyutunu tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, üretilen voltajları etkileyen en önemli faktörlerden biri, birlikte sürtünülen malzeme türleridir. Farklı malzemelerin farklı voltajlar verdiği bulunmuştur. Üretilen voltaj, tribo-elektrik serisi olarak bilinen bir seride iki malzemenin konumuna bağlıdır.

Elektrostatik boşalma,elektriksel yüklü iki nesnenin temasıyla gerçekleşen ani bir elektrik akımı,kısa devre veya di elektrik bozulmasıdır.  Statik elektriğin artışı sürtünme ile yüklenmeden veya elektrostatik indüksiyon dan kaynaklanabilir.

Bu, bir kişinin hareket ederek statik oluşturacağı ve ardından deşarjı serbest bırakmak için başka bir nesneye dokunacağı eylemdir. Halıyı karıştırıp başka bir kişiye veya eşyaya dokunarak statik oluşturmayı hatırlıyor musunuz? Hissettiğin o küçük “zap”tipik olarak 2.000-3.000 volt statik elektriktir.

Şimdi, bu “zap” çok fazla görünmeyebilir, ancak elektronikte çok büyük bir fark yaratır. Çalıştığınız elektroniğin hassasiyet seviyesine bağlı olarak, 10 volt kadar küçük bir şey bile bütünlüğünü etkileyebilir. Bu, statikin herhangi bir şok görmeden veya hissetmeden ekipmanınıza zarar verebileceği anlamına gelir. ESD döşeme ürünlerinin devreye girdiği yer burasıdır.

ESD yer döşemesi, elektrostatik yükü bir kişiden döşemeye aktaran karbon fiberler dahil bir malzeme kombinasyonundan oluşturulur. Böylece, birinin fiziksel temas yoluyla statik deşarj oluşturmasını azaltır. Bu zeminler halıvinil ve kauçuk gibi çeşitli stillere sahiptir. Elektronik aletlerin bulunduğu alanlar için bir esd zemin seçmek hem çalışanlarınız için hem de elektronik ekipmanınızın kalitesi için yararlı olabilir ESD Zemin statik elektriğe karşı duyarlı ürünlerin olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

Diğer yazımızda esd zemin kaplama nasıl yapılır, esd zemin kaplama fiyatları ve esd zemin kaplama alırken nelere dikkat edilmelidir. Bunlardan bahsedeceğiz

www.antistatikzeminkaplama.net

www.mavizemin.com


Self levelling tesviye şapları hammerfast sl 220 özellikleri

Hammerfast SL 220

Self levelling kendiliğinden yayılan tesviye şapıdır.

Tesviye şapları kendiliğinden yayılma özelliğine sahiptir. Kullanıcıların en çok yanıldığı olay ise uygulama yapıldıktan sonra zemin teraziye alınır olgusu oluşuyor.

Self levelling (akıllı şap ) asıl amacı zemini pürüzsüz hale getirmektir.

Çevre ve şehircilik bakanlığı şartnamelerinde pvc zemin kaplamalarında 2,00 mm m2 ye sarfiyat 3 kg isteniyor. Burada asıl amaç zemini pürüzsüz hale getirmektir.

Self levelling tesviye şapları nın geneli en fazla 1 cm ye kadar atılır. Bazı markalar ve usta becerileri ile 5 cm ye kadar atılabilir.

En fazla 1 cm ye kadar atılan tesviye şapları doğal olarak seviyesi bozuk zeminlerde bir işe yaramaz.

Tesviye şapı maliyeti yüksek olduğu için kot farkı ayarlamalarında fazla tercih edilmez.

Küçük alanlarda ise örneğin mağazalarda yada seramik ile parke arasında kot farkını gidermek için kullanılabilir.

Bu tür yelerde self levelling maliyeti önemsenmez .  Alanlar küçük olduğu için zaman önemli olduğu için özellikle alışveriş mağazalarında yada hemen açılması gereken mekanlarda en büyük tercih sebebidir.

Şimdi ülkemizde çok kullanılan markaları ve özelliklerinden bahsedeceğim.

     Hammerfast SL 220

Tanımı: Çimento esaslı, polimer katkılı, kendiliğinden yayılma özelliğine sahip,

2-20 mm kalınlıkta uygulanabilen zemin tesviye şapıdır.

       Avantajları: 

 – 2-20 mm arasındaki bozuklukların tesviyesi için uygundur.

 – Yüksek akışkanlığa sahiptir.

–  Büzülme, çatlama ve kabarma yapmaz. 

–  Kendiliğinden yayılarak düzgün bir yüzey oluşturur.

– Orta ve yoğun trafiğe maruz zeminler için uygundur.

–  Yüksek yapışma gücüne sahiptir.

– Pompa ile uygulanabilir.

Kullanım alanları:

– Tüm yapıların orta ve yoğun trafiğe maruz iç zeminlerinde son kat kaplama öncesi tesviye şapı olarak kullanılır.

 PVC zemin kaplama, linolyum, halı, laminat ve lamine parke, ahşap, seramik kauçuk gibi kaplama altlarında düzgün bir yüzey elde etmek için kullanılır. 

– İç mekanlarda; çimento bazlı şap, beton döşeme, prefabrike beton yüzeylerine uygulanabilir.

Yüzey hazırlığı
Uygulama yapılacak yüzey temiz, kuru ve sağlam olmalıdır.
Zeminde boya, alçı, kireç, beton veya yapıştırıcı kalıntıları varsa
kazınarak zemin temizlenmelidir. Zemin toz ve yağdan
arındırılmış olmalıdır.
Zemindeki bölgesel bozukluklar Hammerfast RM-150 Tamir
Harçlarının uygun olanı ile giderilmelidir.
Hammerfast SL-220 tesviye şapı uygulamasında en az 30 dakika
önce zemin Hammerfast Astar ile astarlanmalıdır.

  Dikkat edilecek hususlar
Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir katkı ilave
etmeyiniz.
Ürün karıştırıldıktan sonra kap ömrü içerisinde kullanılmalıdır.
Sürekli ıslak ve rutubetli yüzeylerde uygulanmaz.
Uygulama sırasında zemin, rüzgârdan ve doğrudan güneşin
etkisinden ve dondan korunmalıdır.
Dayanıksız ve gevşek zeminlere uygulanmaz, çok pürüzsüz ve
parlak yüzeylerde pürüzlendirme yapılmalıdır.
Dış mekânlarda ve endüstriyel alanlarda uygulanmaz ve son kat
olarak bırakılmaz.
Uygulama kalınlığı, zemin üzerindeki pürüzlülük, gözeneklilik ve
kot farkları gibi özellikler dikkate alınarak belirlenmelidir.
Mevsimsel olarak ürünün kuruma süresi değişiklik gösterebilir, bu
sebeple yapılacak uygulamalarda Hammerfast SL-220’un tam
olarak kuruması beklenmelidir.
+5 0C ile +30 0C arası sıcaklıklarda uygulama yapılmalıdır.

Kalite belgeleri

  • ISO 9001:2015
  • Bayındırlık Poz No: 04.379/D 04

Sarfiyat

1,5-1,7 kg/m2 (1 mm kalınlık için).

Antistatik Zemin Kaplama Primo SD

Tarkett primo SD 

Primo SD, hastanelerin laboratuvar, temiz odalar ve ESD‘ye duyarlı alanlarında kullanım için ideal kalıcı statik disipatif zemindir.

Gelecekteki bakım prosedürleri için bir temel sağlayan bir ön işlem yanında sağlam ve güvenilir statik dağılımın mükemmel bir kombinasyonunu sağlar.

Primo SD, Premium çok çözümlü ailesinin diğer ürünleri ve aksesuarları ile koordine edilen renkler ile doğrusal olmayan bir desende mevcuttur.

PVC  Zemin kaplamalarınızı düzenli olarak temizleyiniz, Bu temizlik, belirli aralıklarda yapılan genel temizlikten daha hijyenik ve
az maliyetlidir.
¬ Dozaj talimatlarına her zaman dikkatlice uyunuz.
¬ Zemine zarar vermesini engellemek için yere dökülen yağı/gres yağını hemen siliniz.
¬ Esnek zeminler, solvent kullanılırsa zarar görür.

¬ Siyah lastik tekerlekler ve lastikli ayaklar, zemin kaplamasının renginin değişmesine neden olabilir. Bütün sandalye ve
masa ayaklarında kaliteli zemin koruyucularının olması gerekir.

Keçe altlıklar, ticari iç mekanlarda tavsiye edilmemektedir.
Sert plastik tercih edilir.
¬ Açık renkli zemin kaplamaları daha sık temizlenmelidir

                                               KORUYUCU BAKIM

Giriş paspası
Yerden temizlenmesi gereken kirin yaklaşık %80’i kapıdan içeri girmiştir.
Bu kirin %90’ı etkin ve doğru boyutlarda seçilmiş paspas kullanımıyla önlenebilir.
Kapıdan içeri giren kir azaldıkça, bakım gereksinimleri de azalır.

                                                         KURU PASPASLAMA

Kuru paspaslama
Toz ve kiri, kuru ya da nemli olarak,
mikrofiber ya da iplikli paspaslarla
siliniz. Yumuşak telli uygun bir süpürge
de kullanabilirsin

Hafif ıslatılmış paspasla silme
Yalnız su ile ya da deterjan ilave ederek
paspas ile temizleyiniz. Suyun zeminin
üzerinde kalmaması ya da ince bir tabaka
bırakmaması önemlidir. Zemin, 15-20 saniye
sonra hemen hemen kurumuş olmalıdır.

                                      MAKİNE İLE TEMİZLİK

Makineyle temizlik
En iyi sonuca ulaşmak için zemini, orta sertlikte fırçalar ya da tercihen kırmızı pedlerle, fırçalayıcı ve
kurutucudan oluşan kombine bir makineyle nazik bir şekilde temizleyiniz.

                                               TEMİZLİK KİMYASALLARI

Temizlik kimyasalları: Eğer ıslak temizlik gerekiyorsa, nötr bir zemin temizlik malzemesi kullanınız. Banyolar, kireç ve
sabun artıklarını çıkarmak için, pH değeri 3 ila 5 arasında olan asitli temizlik malzemeleriyle belirli aralıklarda temizlik
gerektirebilir. Dozaj talimatlarına her zaman dikkatlice uyunuz.

                                                                PERİYODİK BAKIM

Kuru fırçalama
Kuru fırçalama, aşınmanın ve matlaşmanın gözle görülür hale gelmesinden itibaren zeminin yenilenmesi
için en etkili yoludur. Zemine, makineyle temizlik yapıldıktan hemen sonra kuru fırçalama yapmak en
iyisidir. Kuru fırçalama, yenilenen kirleri de azaltır.

En iyi sonuca ulaşmak için, 500-1000 rpm ve kırmızı bir
ped kullanınız. Hız ne kadar yüksekse, parlaklık da o kadar fazla olur.
Aşınma ve matlaşma düzeyine göre sık sık kuru fırçalama yapınız.

www.antistatikzeminkaplama.net

www.mavizemin.com

www.pvckaplama.org


Bizi Takip Edin